Projektowanie tarasu

Dom jednorodzinny z przylegającą do niego działką stwarza możliwość budowy tarasu. Ta z pozoru niewielka przestrzeń okazuje się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Jednak zanim przystąpimy do utwardzenia gruntu, należy wcześniej wykonać odpowiedni plan, warunkujący późniejszą komfortową eksploatację. Z powodzeniem można go zrobić samemu.

Powierzchnia

Najważniejsze kryterium to powierzchnia. Oczywiście wielkość tarasu zależy od posiadanego terenu. Doświadczenia innych inwestorów w tej kwestii pokazują, że optymalna wielkość powinna wahać się w przedziale 20 m2 – 40 m2, choć ostatnia wartość nie jest graniczna. Trzeba raczej skupić się na tej pierwszej. 20 m2 to absolutne minimum. Wszystko poniżej tego metrażu okaże się rozczarowaniem w trakcie użytkowania, gdyż po prostu będzie brakować miejsca. Co prawda posadowienie całej konstrukcji i montaż deski kompozytowej na stelażu zajmie mało czasu, a ostateczny koszt będzie stosunkowo niski. Niestety te walory zostaną później skutecznie zneutralizowane niewygodą i potrzebna będzie rozbudowa pochłaniająca kolejne środki. 

Zadaszenie

Taras z założenia ma służyć do wypoczynku. To na nim powinniśmy się relaksować po ciężkim dniu pracy i obcować z otaczającą nas naturą. Obserwowanie przyrody zarówno w upalne, jak i deszczowe dni jest absorbującym zajęciem. By skutecznie chronić się przed gorącem lub opadami, należy zainstalować zadaszenie. Daszek w kolorze istniejącego dachu sprawdzi się w tym przypadku najlepiej, ale pociągnie za sobą spore nakłady finansowe. Alternatywą są markizy. Estetyczne i tanie usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających.

Posadzka

Finalnym krokiem jest wybór posadzki. Do niedawna królowały deski drewniane i płytki, jednak w ostatnim czasie zaczęto stawiać na artykuły kompozytowe. Za taką opcją przemawia wiele sensownych argumentów. Montaż deski kompozytowej jest prosty, wyrób charakteryzuje się wysoką jakością i wytrzymałością, poza tym jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Dziś to najpopularniejsza forma wykończenia tarasów.

Tagged :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *