Montaż desek kompozytowych – poradnik

Deski kompozytowe z racji swojej uniwersalności i niskiej ceny zdobyły przychylność rzeszy klientów. Samodzielny montaż desek kompozytowych również nie przysparza problemów, co z niepokojem dostrzegają ekipy budowlane trudniące się tym zajęciem.

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym etapom tworzenia tarasu lub innego utwardzenia terenu za pomocą tych elementów, by później wykonać je samodzielnie.

Solidne podłoże

Zanim rozpoczniemy proces, jakim jest montaż desek kompozytowych, należy wcześniej przygotować podłoże. Deski kładziemy bezpośrednio na wylewkę, bez żadnej izolacji.  W związku z tym trzeba dopilnować, by powierzchnia była idealnie równa i miała odpowiedni spadek. Dzięki temu zyskamy pewność, że unikniemy zastoisk wody, które mogą być powodem późniejszych usterek, a w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do zerwania całego tarasu. Na tak przygotowanej podbudowie zaczynamy faktyczną pracę.

Krok po kroku

Pierwszym krokiem jest rozłożenie legarów w równych odstępach. Najlepiej, by wynosiły 50 centymetrów. Za pomocą kołków rozporowych przytwierdzamy je do betonu, również w odległości wynoszącej 50 centymetrów, choć w tym przypadku można kierować się własnymi preferencjami. Legary leżące w poprzek kierunku spływu wody nacinamy szlifierką kątową, wskutek czego zagwarantujemy odwodnienie. Założenie listwy startowej, będącej jednocześnie oparciem pierwszej deski, rozpoczyna montaż desek kompozytowych. Instalowanie łączników we wskazanych miejscach zapewni optymalne zestawienie elementów. Krok po kroku kładziemy kolejne komponenty, pamiętając o zachowaniu równych odstępów. Niestety zdarza się, że ostatnia deska nie wpasowuje się do podbudowy, przez co należy ją zwęzić. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę: panel ma strukturę komorową, toteż musimy tak go skrócić, by pozostawić wystającą krawędź. Po ułożeniu wszystkich desek wyrównujemy bok docięciem wzdłuż obranej linii, a całość maskujemy dedykowaną do tego listwą. Po jej wypoziomowaniu otrzymujemy piękny, własnoręcznie wykonany taras. 

Tagged :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *