Drewno jako materiał wykończeniowy tarasu

Drewno jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu w budownictwie. Wzniesienie jakiejkolwiek konstrukcji bez jego udziału jest praktycznie niemożliwe. Zarówno potężny wieżowiec, jak i maleńki taras opierają się na tym budulcu.

W przypadku ostatniego często spotykana jest budowa tarasu drewnianego na bloczkach betonowych. To sprawdzona przez lata metoda, obecnie doprowadzona do perfekcji.

Postaw na wytrzymałość

Zaopatrując się w deski, należy zwrócić uwagę, jakiego gatunku użyto do ich produkcji. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście trwałości, bo jak powszechnie wiadomo, poszczególne odmiany znacząco różnią się od siebie pod tym względem. Decydując się na rośliny europejskie, warto postawić na sosnę karelską i modrzew syberyjski. Z typowo polskich dobrym wyborem będzie świerk, dąb lub jesion. Ogólnie przyjęta zasada nakazuje wybierać opcje liściaste, gdyż najlepiej nadają się na taras.

Innowacją w ostatnich latach stała się obróbka cieplna desek. Powstające w wyniku owego procesu termodrewno zwiększa swoje właściwości wytrzymałościowe. Ponadto zyskuje atrakcyjny kolor. Przykładem jest choćby jesion, który poprzez poddawanie wysokim temperaturom zmienia barwę na typowo egzotyczną, toteż niekiedy ciężko go rozpoznać.

Odpowiedzialna konserwacja

Sama budowa tarasu drewnianego na bloczkach betonowych nie zajmuje wiele czasu. Doświadczona ekipa upora się z zadaniem szybko i sprawnie. Natomiast w gestii użytkownika pozostaje konserwacja powierzchni. Zaleca się, by była wykonywana co roku z użyciem odpowiednich preparatów. Dzięki tym zabiegom materiał nie straci szlachetnego wyglądu.

Tagged :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *